Hobby Excellent 540 WLU
21.980 €
incl.
Internal ID: 12322
pre-owned vehicle
Available from:
Pre-order
| Vehicle length | 727 cm |
| Vehicle width | 230 cm |
| Vehicle height | 280 cm |
| Sleeping places | 4 |
| Beds | Single bed |
| Total weight | 1.800 kg |
enquire now
Show financing example
Description
Features:
- Upgrade from 1500 kg to 1800 kg
- TFT control panel with CI-BUS
- Blackout blind including insect screen for washroom
- City water connection
- External gas outlet
- Dual USB charging socket
- Preparation for self-sufficiency package including battery sensor/box
- TV swivel mount
- TV
- Mover
Technical data
| Vehicle type | Caravan |
| Manufacturer | Hobby |
| Series | Excellent |
| Model | 540 WLU |
| First registration | 04/2020 |
| Fuel | Sonstige |
| Pollutant standard | keine |
Floor plan
Floor plan description
| Sleeping places | 4 |
| Seating group | Central seating area |
| Infrastructure | Kitchen, WC |