Bürstner B66 600 C
66.390 €
69.072 €
incl. 19% MwSt.
Internal ID: 24643
new vehicle
Available from:
Pre-order
| Vehicle length | 599 cm |
| Vehicle width | 205 cm |
| Vehicle height | 265 cm |
| Kilowatt | 103 kW |
| Power in hp | 140 HP |
| Sleeping places | 4 |
| Beds |
Transverse double bed Pop-up roof (double bed) |
| Total weight | 3.500 kg |
enquire now
Show financing example
Description
Standard Equipment:
- Fiat Ducato Multijet 3 – 2.2L – 140 hp – Euro 6e – Automatic Transmission
- 16-inch Bi-Color Alloy Wheels
- Electrically Retractable Entry Step
- Pleated Fly Screen for Sliding Door
- B66 Furniture Decor
- B66 Special Exterior Graphics
- 2-Burner Stove with Integrated Sink and Separate Glass Cover
- 84L Compressor Refrigerator (including 6L Freezer Compartment)
- Multimedia System incl. Reversing Camera
- Anthracite Sun Awning – 3.75m
Optional Equipment:
- Pop-up Roof Painted in Body Color
- Special Paint Finish: Lanzarote Grey
- B66 Leather Upholstery – Stone
- Freight to Dealership (Polch)
Technical data
| Vehicle type | Motor caravan |
| Manufacturer | Bürstner |
| Series | B66 |
| Model | 600 C |
| Chassis | FIAT DUCATO 2,2 L |
| Body type | Van |
| Fuel | Diesel |
| Gearbox | Automatic |
| Pollutant standard | Euro 6 |
| Environmental badge | green |
Floor plan
Floor plan description
| Sleeping places | 4 |
| Number of seats with belts | 4 |
| Seating group | Side seating area |
| Infrastructure | Kitchen, WC |