Sunlight Camper Van CLIFF 540 Adventure Edition
62.250 €
66.677 €
incl. 19% MwSt.
Internal ID: 24578
new vehicle
Available from:
Pre-order
| Vehicle length | 541 cm |
| Vehicle width | 205 cm |
| Vehicle height | 261 cm |
| Kilowatt | 103 kW |
| Power in hp | 140 HP |
| Sleeping places | 2 |
| Beds | Transverse double bed |
| Total weight | 3.500 kg |
enquire now
Show financing example
Description
Equipment:
- Adventure Package 540 (Adventure decals, Adventure interior design, black awning, 70 x 50 cm panoramic roof hatch, shower, bathroom window, clothes rail in the wet room, wide entry step, swivel base for table extension at the seating area, painted bumpers, black skid plate, fog lights, leather steering wheel and gear knob, air vents with silver accents (Techno trim), 16" bi-color alloy wheels)
- Digital Package (automatic cab air conditioning, inductive smartphone charging, 10" radio and navigation system (DAB+), digital instrument display as a 7" TFT color display, reversing camera with dynamic parking lines)
- Safety Package + ACC (brake assist with pedestrian and cyclist detection, rain and light sensor, lane keeping assist, traffic sign recognition, driver drowsiness detection, intelligent speed assist, adaptive cruise control >30 km/h)
- Fiat Ducato 3,500 kg | 2.2 | 103 kW | 140 hp Euro 6 | 8-speed automatic transmission
- Electrical preparation for trailer hitch
- 90 l diesel tank
- Expedition Grey
- Framed windows
- Wooden shower grate
- Transfer to the trading post
Technical data
| Vehicle type | Motor caravan |
| Manufacturer | Sunlight |
| Series | Camper Van |
| Model | CLIFF 540 Adventure Edition |
| Chassis | FIAT Ducato |
| Body type | special_car |
| Fuel | Diesel |
| Gearbox | Automatic |
| Pollutant standard | Euro 6 |
| Environmental badge | green |
Floor plan
Floor plan description
| Sleeping places | 2 |
| Number of seats with belts | 4 |
| Seating group | Central seating area |
| Infrastructure | Kitchen, WC |