Bürstner B66 690 TD
77.680 €
82.180 €
incl. 19% MwSt.
new vehicle
Available from:
Immediately
| Vehicle length | 699 cm |
| Vehicle width | 230 cm |
| Vehicle height | 295 cm |
| Kilowatt | 103 kW |
| Power in hp | 140 HP |
| Sleeping places | 4 |
| Beds |
Single bed Drop-down bed |
| Total weight | 3.500 kg |
enquire now
Show financing example
Description
Standard Equipment:
- 140 hp automatic transmission
- 16-inch bi-color alloy wheels
- Multimedia station including reversing camera
- L-shaped seating area including single-pedestal table base, tabletop adjustable in all directions
- Teleco HD Telesat 65 cm satellite system
- Anthracite awning – 4.0 m
- XL entrance door with fly screen
- 131.5 L compressor refrigerator
Optional Equipment:
- Upholstery: Stone leather
- Electrically adjustable drop-down bed above the central seating area
- Freight costs / transfer from the manufacturer to the company
#89ROT *70242
Technical data
| Vehicle type | Motor caravan |
| Manufacturer | Bürstner |
| Series | B66 |
| Model | 690 TD |
| Chassis | FIAT Ducato |
| Available From | Immediately |
| Body type | Partly-Integrated |
| Fuel | Diesel |
| Gearbox | Automatic |
| Pollutant standard | Euro 6 |
| Environmental badge | green |
Floor plan
Floor plan description
| Sleeping places | 4 |
| Number of seats with belts | 4 |
| Seating group | L-shaped seating area |
| Infrastructure | Kitchen, WC |