Frankia M-Line T7400 GD
Sold
pre-owned vehicle
Available from:
Immediately
| Vehicle length | 755 cm |
| Vehicle width | 260 cm |
| Vehicle height | 309 cm |
| Kilowatt | 140 kW |
| Power in hp | 190 HP |
| Sleeping places | 2 |
| Total weight | 5.500 kg |
Show financing example
Description
Equipment:Packages:
- Complete Chassis Package
Driver and passenger airbags, 190 hp, Euro VI, automatic climate control, cruise control, 93-liter diesel tank, auxiliary heater, automatic transmission, leather steering wheel, rain sensor
- Exclusive Equipment (Standard)
Privacy screen/blackout blind for alcove/semi-integrated models, storage compartment lighting under the seating area, manual Rear supports, central power supply, ceramic toilet, second Thetford cassette, 1 x 95 Ah AGM battery, dimmable ambient and spot lighting, reading lights, depending on the layout 2-4 x 230 V sockets, depending on the layout 2-4 x USB sockets, car radio preparation, high-quality roof combination antenna FM/DAB+/GPS, Truma Combi 6 heating system, fresh water tank with adjustable 50 l driving fill level
- Luxury equipment
manual blackout blind, second 95 Ah gel battery, additional sockets in the rear garage on the right side: 1 x 12 V and 1 x 230 V, ALDE hot water heating (instead of Truma heating)
- TV package
with 24-inch TV, satellite system, flat screen (incl. swiveling TV bracket), 12V/coaxial TV combination socket
- MB Assistance package
High-beam assist, attention assist, active Distance Assist and Active Lane Keeping Assist.
Engine & Chassis:
- MBUX 10.25" + DAB
- LED Headlights
- Fog Lights with Cornering Function
- Detachable Towbar (max. 2.0 t.)
- 2x Alloy Wheels on Front Axle, 2x Alloy Wheel Covers
- HPC Leveling System with 4 Hydraulic Leveling Jacks and Automatic Leveling
- Auxiliary Starter Battery Charger
- Winter Tires
Body & Interior:
- Roof Hatch with Fan instead of Mini Heki above Kitchen
- 4 m Manual Awning (Anthracite) by Thule. Awning Fabric: Mystic Gray (2.5 m Projection). Awning Housing Color: Anthracite - Manual Version
- LED Awning Lighting
- Wood: Visby/White
- Flooring: Anthracite
- Work Surface + Tabletop: Duropal Concrete
- Protekt Leather Interior for Driver's Seats and Seating Area
- Fixed single-column table base with rotating and extendable tabletop
- Bed extension between the two rear beds (with additional mattress section) including ladder for easier access to the beds
- Shelving system in the rear garage
Climate & Technology:
- Refrigerator fan
- Duo Control with Ice-Ex
- External gas outlet
- External shower
- Fan with carbon filter for Thetford toilet
- LEAB LiFePO4 with 165W solar panel, LEAB LPS Lithium Power Supply - 160Ah LiFePO4 battery, 50A charger, 2300W inverter, 45A booster. Includes 165W solar panel
- 230V socket
- Reversing camera for MBUX for direct connection to the MBUX system (no separate monitor required)
- Truma Aventa air conditioner, 2400W cooling capacity + 1700W heating capacity
- Cab air conditioning
#61 yellow
Technical data
| Vehicle type | Motor caravan |
| Manufacturer | Frankia |
| Series | M-Line |
| Model | T7400 GD |
| First registration | 10/2024 |
| Available From | Immediately |
| Mileage | 6.150 km |
| Body type | Partly-Integrated |
| Fuel | Diesel |
| Gearbox | Automatic |
| Displacement | 1950 cm³ |
| Pollutant standard | Euro 6 |
| Environmental badge | green |
Floor plan description
| Sleeping places | 2 |
| Number of seats with belts | 4 |
| Seating group | L-shaped seating area |
| Infrastructure | WC |